TKP2021-EGA-21

Projekt címe: Mesterséges intelligencia, digitális képalkotás, foglalkoztatásegészségügyi megoldások és anyagtechnológiai fejlesztések egészségügyi alkalmazásának kutatása a Széchenyi István Egyetem és a Semmelweis Egyetem tudományos eredményeinek összekapcsolásával

NKFIA_infoblokk_kerettel_program_fekvo_2019_HU.png

Projektazonosító: TKP2021-EGA-21

Projekt időtartama: 2022.01.01-2024.12.31.

Összköltség: 249.999.952 Ft

Rövid leírás, szakmai tartalom:

A Széchenyi István Egyetem kutatási programja olyan kutatási területek mentén zajlik, melyek a műszaki és az orvosi tudományok határterületén mozogva jelentős újdonságtartalommal rendelkező termékek, technológiák és szolgáltatások létrehozását eredményezhetik, előmozdítva a digitális társadalom támasztotta kihívásokra adott válaszokat. Egyetemünk a tudományos és ipari feladatok megoldásainak keresése során felismerte, hogy hatékonyan csak a tudományterületek integrációja útján adhat választ a XXI. század technológiai kihívásaira. Ezért olyan Kompetencia Központokat hozott létre, melyek tudományterületeken átnyúló, innovációs - kutatási szervezeti egységek, melyek feladata a K+F+I erőforrások koordinálása, a szakmai és tudományos határterületek összekapcsolása és a korszerű innovációs háttér biztosítása. Az egyetem Egészségügyi-Innovációs Kompetencia Központjának célja az egyetemi mérnöki, informatikai és telekommunikációs technológiai kompetenciáinak egészségügyi területen történő hasznosítása. A Területi Kiválósági Programban 4 kutatócsoportba szervezve valósítunk meg kutatásokat:

  1. Neurális hálózattal támogatott 5G-alapú orvosi képalkotás és adattovábbítás radiológiai alkalmazásokhoz adatvédett környezetben

Az orvosi képalkotó eljárások megkerülhetetlen részét képezik a pontos diagnosis felállításának. Az intenzív technikai fejlődés lehetővé teszi, hogy egyre gyorsabban egyre részlet-, és információgazdagabb képanyagok segítsék a pontos diagnózis felállítást és a terápia személyre szabását. A részletesebb képi információ a képelemző orvosoktól is egyre speciálisabb tudást igényel, ugyanakkor a vizsgálatok száma és az áttekintendő képek mennyisége miatt a lelet gyakran csak napokkal később készül el. Fejlett technika segítségével az orvosi képalkotó diagnosztika optimalizálására több szinten is lehetőség nyílhat.

A kutatás célja, hogy a CT vizsgálatok során készített, nagyméretű felvételek rövid idő alatt átvitelre kerüljenek 5G hálózaton keresztül utófeldolgozásra. A kutatás további célja, hogy az 5G hálózaton átvitt képek előfeldolgozásra megtörténjen mesterséges intelligencia segítségével (AI), ami a képfeldolgozás eredményeként javaslatokat ad, illetve figyelmezteti a kezelőorvost. Ezzel csökkenthetők a diagnosztikai és észlelési hibák, jelentősen gyorsítható a CT képek kiértékelése, valamint akár kezelési javaslatok is előkészíthetők a kezelőorvos számára.

  1. Implantátum szerkezet, mikroszerkezet optimalizálása funkcionális és mechanikai szempontok szerint

A SZE az utóbbi években erős fejlődést mutatott új, gyógyászattechnikai kutatási területeken. Általában implantátum anyagok fejlesztésében, egyedi felületkezelések, implantátum mikroszerkezetek mechanikai és funkcionális analízisei területén volt sikeres. A SZE Multidiszciplináris Doktori Iskolában gyógyászattechnika témájú kutatással jelentünk meg. Néhány év alatt eljutottunk nemzetközi konzorciumban való együttműködéshez. Jelen projektben egyedi tervezésű implantátum szerkezeti, mikroszerkezeti, valamint mechanikai analíziseit végezzük. Az analízisek eredményei szerint 3D nyomtatással készítünk mintadarabot, amely kutató partnerünk által beépítésre kerül, majd funkcionális analízissel és beépítés utáni 3D rekonstrukcióval, annak kiértékelésével zárul a kutatás. Steril, humán őssejtes sejtkultúra használatával tervezzük javítani az implantátum beépülést és funkciókat.

  1. Neurobiomechanika mozgáselemzés és intervenciók hatásmechanizmusának detektálása betegek és sportolók állapotának és életminőségének javítására valamint foglalkozásegészségügyi fejlesztésekre

A kutatás egyik előzménye egy korábbi H2020 pályázat, amelyben a SZE konzorciumi partnerként vett részt. A „Sound of Vision” projektben látássérülteknek fejlesztettünk navigációs eszközt (sisak és hangsugárzók) e-health és digitalizációs témakörben.

Továbbá, több sikeres egyéni DAAD kutatói ösztöndíj, és egy jelenleg is futó ERASMUS+ izraeli-magyar mobilitás  szerepel. A győri kórházzal és osztrák partnerekkel szintén ERASMUS+ pályázat keretében került pályázat benyújtásra.

A tervezett kutatás az egészségügyi digitalizáción belül a VR/AR telemedicina alkalmazásokat öleli fel. Fókuszában az oktatás-továbbképzés (orvos- ,gyógytornász-fizioterapeuta-, ápolóképzés), a távdiagnosztika és távvezérelt ápolási tevékenység végrehajtása nagysebességű, nagy biztonságú és kis késleltetésű mobil hálózaton (5G) áll. Ennek keretében a bevetésre kerülő eszközök ergonómiai, beavatkozások közbeni felhasználási vizsgálatai mellett kiemelt szerepű a hálózati kapcsolat technológiai tesztelése. A cél az orvosok terhelésének csökkentése, a szakdolgozói szerep felértékelése (feladatok átvétele az orvostól annak virtuális jelenléte során), a rehabilitációs tevékenység digitalizálása – ezáltal a költségek csökkentése.

   4.Virtuális telerehabilitáció és -mozgásfejlesztés új generációs mobil hálózati konvergenciával (HomeBox)

A technológia és a kommunikáció fejlődése komoly hatással van az egészségügyi rendszerekre, így a fizikai jellegű területekre is. A virtualitás modernebbé, hatékonyabbá és alacsonyabb költségvetésűvé teszi az egészségügyet.

A telemedicina olyan egészségügyi szolgáltatás, amelynek során az ellátásban részesülő és az ellátó személy közvetlenül nem találkozik, a kapcsolat valamilyen távoli adatátviteli rendszeren keresztül jön létre.

Virtuális tér által közvetített ingerek nemcsak egészséges idegrendszer esetén, hanem bizonyos rehabilitációt igénylő állapotokban is kiválthatják a mozgáselemeket, és a résztvevő személy úgy érzi, mintha valóban ott lenne. Különböző terek által közvetített ingerek különböző mozgásokat válthatnak ki, ezek pedig az ismétlésekkel és a progresszióval fejlődhetnek is.

A virtuális tér lehetőségei sokkal többet adhatnak a mozgásfejlesztéshez, mint a hétköznapi terek, hisz sokkal több inger váltható ki egységnyi idő alatt, valamint olyan körülmények is létrehozhatók, amelyeket normál körülmények között nehéz lenne előidézni vagy a való életben nem lennének biztonságosak a páciens számára. Hazánkban ilyen kezdeményezés jelenleg nincs, európai országokban sem tudunk ilyen munkáról. Fejlesztésünk megoldás lehet a krónikus ellátást igénylő vagy a kórházi ellátást nélkülöző betegeknek. Kutatási cél:

-          Új homebox rendszer fejlesztése

-          Virtuális rendszer kiépítése

-          Az otthon végzett prevenciós/terápiás célú mozgás biztonságos végrehajtása

-          A mozgáskorlátozott betegek/emberek optimális kezelése/mozgásterápiája saját környezetükben

-          A betegek életminőségének javulása

Kapcsolattartó: Dr.habil. Hargitai Hajnalka

Elérhetőség: hargitai@sze.hu

 

 

NKFIA_infoblokk_kerettel_program_fekvo_2019_HU.png