KEHOP-3.1.5-21-2021-00002 - Térségi hulladék szemléletformálási és innovációs mintaprojekt
Projekt címe: | Térségi hulladék szemléletformálási és innovációs mintaprojekt |
Projekt azonosítószáma: | KEHOP-3.1.5-21-2021-00002 |
Támogatás teljes összege: | 922 774 006 Ft |
Projektvezető: | Dr. Torma András |
Támogatás intenzitása: | 100% |
Megvalósítási helyszínek: |
Győr, Egyetem tér 1. Gyár, Gárdonyi Géza utca 10. Győr, Liszt Ferenc utca 42. |
Megvalósítási időszak: | 2021.11.01. - 2023.10.31. |
Projekt összefoglaló
Projektünk indokoltságát az a sürgető kérdés adja, hogy a jövő generációk számára élhető világot hagyjunk hátra, ezért elengedhetetlen a jelenlegi működési szokásaink megváltoztatása. Bizonyított tény, hogy a lineáris megközelítésről a körforgásos megoldások irányába való elmozdulás egyértelműen hozzájárul a környezeti terhek csökkenéséhez, egyben lehetőséget biztosít egy hosszabb távon fenntartható jövő kialakításához. Az emberi társadalom által okozott környezeti terhelések között a hulladékok kérdésköre meghatározó, nem csak a keletkezett mennyiség és annak variábilis veszélyessége okán, hanem azért is, mert a hulladék sok esetben olyan erőforrás, mely nem az eredeti céljának megfelelően vagy hatékonyan kerül felhasználásra. A hulladékra a társadalom, mint erőforrásra kell, hogy tekintsen. A nemzeti stratégiai célok között kiemelt helyen szerepel a annak elérése, hogy a jövőben csak az a hulladék kerüljön lerakásra, amelynek a hasznosítása nem megoldható.
Célkitűzés a lakosság szelektív gyűjtési hajlandóságának növelése a különböző hulladékfajták elkülönített gyűjtésének megvalósítása érdekében. A szemléletformálási akciók keretében szerepet kap a jelenlegi fogyasztási szokások környezeti hatásainak tudatosítása, illetve a hulladékképződés megelőzésének kérdése, valamint a hulladékképződés megelőzésének lehetőségei. A megoldandó probléma tehát összetett, mivel nemcsak a hulladék-képződés csökkentése, hanem a környezettudatos magatartás kialakítása is elérendő cél. A projekt célrendszere kapcsolódik a KEHOP 3. prioritási tengely „Hulladékgazdálkodással kapcsolatos” fejlesztéseihez, ennek keretében hulladékgazdálkodással és kármentesítéssel kapcsolatos fejlesztések megvalósítását tervezi az intézmény.
Az Egyetem célja az országos fejlesztési törekvések támogatása egy Győrre és agglomerációjára kiterjedő térségi hulladék-kommunikációs és szemléletformálási mintaprojekt előkészítése és megvalósítása útján. A szemléletformálási mintaprojekt különböző kompetencia-területek interdiszciplináris szemléletben történő összehangolt munkája eredményeként alakul ki. Kiemelten fontos a hulladékgazdálkodással kapcsolatos szemléletformáláshoz kötődően annak arculati, dizájn megjelenése is, egy egységes arculat kidolgozása, valamint konkrét társadalmi, gazdasági üzenetek megfogalmazása.
Ezért az alábbi részprojektek megvalósítása tervezett:
Helyzetfeltárás: Elvárt állampolgári magatartás definiálása. Jelenlegi helyzet és gyakorlatok feltárása, célcsoportok kijelölése és elemzése, elvárások megismerése, problématérkép felvétele, hazai és külföldi jó gyakorlatok megismerése és best practice példatár koncepciójának összeállítása, helyzetfelmérő tanulmány készítése a környezettudatos szemlélet társadalomban betöltött szerepéről.
Koncepcióalkotás: Szemléletformálási ajánlások, eszközök és lehetőségek kidolgozása az azonosított célcsoportok számára, azok elérhetővé tétele egy online interaktív felületen keresztül. Körforgásos gazdasághoz kötődő szolgáltatás fejlesztése. Hulladékgazdálkodáshoz kötődő innovatív, spin-off cégek adatbázisának létrehozása és a jövőbeli fejlesztési területek meghatározása.
Szemléletformálási kampány: Szemléletformálási kampány megvalósítása a lakosság, a köznevelésben részt vevő diákok, pedagógusok és a gazdasági szervezetek számára, környezettudatosságuk, fenntarthatósággal kapcsolatos gondolkodásmódjuk formálása, érzékenységük növelése érdekében
Kreatív projektelemek a kampány megvalósításában: 1/Az Öko-mérő fantázianevű projekt eredményeként olyan szemléletformáló rendszer koncepciója kerül kidolgozásra, mely alkalmas a természeti környezet iránt érzett felelősség kialakítására, fenntartására. 2/ A szemléletformáló irodában hozzáférést adunk az újrahasznosítás gyakorlati folyamataihoz. Megtanítjuk a résztvevőknek az újrahasznosító kortárs cselekvés elemeit. A labor lényege, hogy a két fajta (barkács és high-tech) technológia újrahasznosító értékét bemutassa, amiben a workshopok és a labor maga a főszereplők.
Hallgatói Innovációs Projektek a szemléletformálás érdekében: Célja a régióban található KKV-k kiválasztott körének vizsgálata előre definiált mérőszámok és hatékonyságelemző módszerek segítségével, ezek alapján cégre szabott javaslatcsomag összeállítása a hulladék- és anyaggazdálkodás optimalizálására, valamint ezzel párhuzamosan aktív szemléletformáló tevékenység végzése. Lehetőség nyílik testreszabott, innovatív körforgásos megoldások kidolgozására, valamint egy egyetemi szolgáltatási konstrukció kidolgozására is.
Hulladékgazdálkodással kapcsolatos szemlélet-formálásban aktívan résztvevő lakosság száma terén elérjük a 43 600 főt. Az eredménytermékek közül fenn kívánjuk tartani az online platformot a lakosság és a vállalati szféra számára, az interaktív kiállítást, projektpedagógia alapú szemléletformáló továbbképzés programot és digitális tananyagot, körforgásos gazdaság és az SDG 17 célokat felölelő szabaduló szobát, valamint a Design Factory újrahasznosító labor.